img

Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Merkezi (NÖROM)

Gazi Üniversitesi koordinatörlüğünde, Ankara Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ortaklığında “Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi”nin kurulması 18.11.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.

Merkezin kuruluşuna öncülük eden ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen 2019K12-149088 numaralı “NÖROM Projesi” ise 21.11.2019 tarih ve 24776198-903.02-135 sayılı Cumhurbaşkanı “Olur”uyla Yatırım Programına dâhil edilmiştir ve halen devam etmektedir.

 
NÖROM’un özgörevi, tüm araştırmacılara açık bir ulusal nörobilim araştırma altyapısı kurmaktır. NÖROM biyolojik veya yapay sistemlerden elde edilen çevrimsel nörobilim verisini hesaplamalı nörobilim yöntemleri ile işlemleyerek, insan beyninin gizemini aydınlatmayı, tanısal ve tedaviye yönelik biyohedef tanımlamayı, yenilikçi cihaz, yapay zeka uygulamaları, nöroçip, sistem/ hastalık modelleri geliştirmek yanında nörobilim ekosistemi için eğitim platformu oluşturmayı hedeflemektedir

img

Nörobilim alanında öncü ve topluma hizmet eden bir merkez olmaktır.

img

Disiplinler arası geçişli nörobilim araştırmaları ile üretilen bilgi ve teknolojiyi toplum ile paylaşmaktır.

img